Kapitał prywatny w natarciu
Oczywiście mówiąc o industrializacji i o tym, jak przemysł się rozwijał, musimy poświęcić odpowiednio dużo uwagi kapitałowi prywatnemu. Ten zawsze odgrywał wielką rolę, ponieważ pierwsze fortuny zgromadzone w wyniku działania manufaktur przemysłowych miały charakter prywatny.
Właściciele zakładów prowadzili działalność produkcyjną, a następnie z zyskiem sprzedawali towary, które udało im się wytworzyć. Oznaczało to stabilne miejsca pracy dla osób tam zatrudnionych, jak też możliwości inwestycji w rozwój zakładu.
Dziś także prywatni właściciele mają bardzo wiele do powiedzenia. Tak się zresztą składa, że największe i najbardziej innowacyjne koncerny przemysłowe na świece mają zwykle charakter spółek giełdowych i obywają się bez jakiegokolwiek udziału kapitału państwowego.
Z kolei te firmy, które są pod kontrolą państwa operują z reguły na rynku krajowym i mają ograniczone możliwości ekspansji. Przynależą przy tym do sektorów strategicznych, które w większości państw podlegają specjalnej ochronie.