Historia metalurgii

Historia metalurgii

Metalurgia to dziedzina nauki, zajmująca się metalami. Skupia się na ich obróbce plastycznej i odlewnictwie. W jej skład wchodzi także metalurgia ekstrakcyjna i metaloznawstwo.

Powszechnie kojarzy się ją przede wszystkim z hutnictwem, jednak trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku chodzi wyłącznie o metalurgię ekstrakcyjną. Jako dziedzina nauki, metalurgia pojawiła się w XV wieku, ale, co ciekawe, już przed naszą erą tworzono pierwsze wyroby metalurgiczne. Najstarszym centrum metalurgicznym są Rudawy, czyli Góry Kruszcowe, znajdujące się na granicy Czech i Niemiec (nazwa wzięła się stąd, że znajdują się tam bogate pokłady rud i kruszców srebra, cyny, żelaza i miedzi, wydobywanych już średniowieczu).

Natomiast w 1765 roku założono we Freibergu założono natomiast najstarszą na świecie Akademię Górniczą, a osoby, które ją ukończyły, rozpowszechniały nową dziedzinę w innych częściach globu. Wraz z upływem czasu zaczęto odkrywać kolejne pierwiastki, wobec czego metalurgia przestała się zajmować wyłącznie produkcją surowych metali. Zaczęto interesować się również ich różnorodnymi połączeniami, czyli stopami.

Bardzo istotnym osiągnięciem metalurgii okazało się uzyskiwanie czystej miedzi, dzięki czemu nastąpił znaczny rozwój elektroniki, która mogła stać się dostępna także dla przeciętnych obywateli.